Zetech oferuje duży wybór elektrowciągów oraz części zamiennych do nich, z różnych lat produkcji. W naszym asortymencie znajdują się m.in. urządzenia bułgarskiej firmy PODEM, największego producenta cięgników w Europie Wschodniej z wieloletnimi tradycjami. Oferujemy zarówno elektrowciągi PODEM wykorzystujące cięgna linowe, jak i łańcuchowe. Dostępne są różne modele urządzeń, o zróżnicowanym udźwigu i wysokości unoszenia ładunku. Wśród naszego asortymentu znajdują się również części zamienne do wciągników BZUT Bytom.
Wciągniki służą do przemieszczania ładunku w pionie, wykorzystując najczęściej cięgna w postaci lin stalowych bądź łańcuchów. Zazwyczaj są napędzane silnikami elektrycznymi ze wbudowanymi przekładniami (motoreduktorami) zapewniającymi odpowiedni moment obrotowy. Występują w wersjach podwieszonych, stacjonarnych oraz przejezdnych. W przypadku wciągarek podwieszanych istnieje możliwość swobodnego zawieszania ich w miejscu, w którym mają pracować. Najczęściej są to mniejsze urządzenia o niewielkim udźwigu, do których mocowania używa się haków. Wciągarki stacjonarne są umieszczane na specjalnie zamontowanych wspornikach, często są elementami wózków suwnic. Wciągniki przejezdne z kolei to urządzenia, w których do przemieszczania się wciągnika po konstrukcji nośnej wykorzystywany jest dodatkowy silnik elektryczny.
Typowo zbudowany elektrowciąg składa się z silnika elektrycznego z przekładnią lub motoreduktora, poruszającego bębnem, na który nawinięte jest cięgno – lina lub łańcuch. Większość konstrukcji wykorzystuje pojedynczy lub zdwojony układ cięgien. W przypadku układu pojedynczego na bęben nawijane jest jedno cięgno. Mocowanie ładunku odbywa się najczęściej za pośrednictwem haka mocowanego do zblocza linowego. Za zatrzymanie ruchu ładunku odpowiedzialny jest hamulec. Domyślne ustawienie to hamulec załączony. Jest on zwalniany zawsze wraz z włączeniem silnika elektrycznego napędzającego bęben z liną lub łańcuchem. Najczęściej stosowane rozwiązania to hamulec zintegrowany z silnikiem bądź hamulec blokujący bęben.
Elektrowciągi są jednymi z najpowszechniej stosowanych urządzeń przeznaczonych do pionowego transportu ładunków. W zależności od swoich rozmiarów, maksymalnego udźwigu oraz stosowanych cięgien mogą być używane zarówno do prac związanych z przemieszczeniem niewielkich ładunków na małe odległości, np. przy podnoszeniu elementów na liniach montażowych, jak i do przenoszenia wielotonowych elementów np. podzespołów budowanych lokomotyw za pomocą elektrowciągów zamontowanych na suwnicach bramowych. Uniwersalność zastosowań jest związana nie tylko z użytecznością i kompaktowością samego rozwiązania, ale również z bardzo prostą i intuicyjną obsługą.