oferta / Przekładnie zębate

Przekładnie zębate

Firma Zetech oferuje szeroki wybór przekładni zębatych do zastosowań przemysłowych. Dostarczamy przekładnie do zastosowania w napędach suwnic, a także przeznaczone do przekazywania napędu wózków. Nasz asortyment obejmuje również przekładnie używane w zespołach podnoszenia ładunku. Wśród proponowanych przez nas elementów są m.in. przekładnie zębate BRc, BRd, RRa, a także PTG A25 i A253, jak również przekładnie WJN, WD, WT. Posiadamy ponadto motoreduktory w wersjach z silnikami lub bez, z różnymi rodzajami połączeń oraz w wielu wielkościach. Motoreduktory są dostępne w różnych wykonaniach (np. na łapach lub z kołnierzem) i przystosowane do pracy w układach pionowych lub poziomych.

Wydajne przekazywanie mocy za pomocą przekładni zębatych

Przekładnie zębate są bardzo dobrym sposobem przekazywania mocy pomiędzy ruchomymi elementami urządzeń technicznych, ponieważ zapewniają niezwykle wysoką skuteczność i znikome straty mocy. Precyzyjnie wykonane koła zębate i odpowiednio dobrany rodzaj ich uzębienia gwarantują bardzo dużą zdolność do przenoszenia wysokich momentów obrotowych, także przy dużych prędkościach obrotowych. Jednocześnie specjalne procesy utwardzania materiałów, z których są produkowane elementy przekładni, gwarantują dużą wytrzymałość i długi czas pracy przy zachowaniu wszystkich parametrów roboczych.

Zmiana przełożenia dzięki przekładni zębatej

Niezmiernie ważną cechą przekładni zębatych  jest ich zdolność do uzyskiwania odpowiednich przełożeń. Przekładnia zębata dzięki stosowaniu różnej ilości wałków pośredniczących oraz ich właściwym średnicom i ilości zębów jest w stanie zmieniać parametry ruchu obrotowego na wejściu i na wyjściu. Za sprawą przekładni można zredukować (bądź multiplikować) prędkość obrotową oraz moment obrotowy. W urządzeniach przemysłowych takich, jak suwnice czy przenośniki taśmowe przekładnie zębate są najczęściej wykorzystywane do zmiany wysokiej prędkości obrotowej i niskiego momentu obrotowego. Wartości tych parametrów dostarczane przez silnik elektryczny są dzięki odpowiednim przełożeniom zmieniane na niską prędkość obrotową i duży moment obrotowy. Dzięki temu maszyny są w stanie przenosić obiekty o stosunkowo dużej masie, nie prowadząc do uszkodzeń mechanicznych.

Stosowanie większej ilości stopni, tj. liczby wałków biorących udział w przekazywaniu mocy ułatwia wprowadzanie większych zmian otrzymywanych na wyjściu parametrów ruchu. Wiąże się to z możliwością użycia wałków o różnym obwodzie i ilości zębów.

Zmiana płaszczyzny ruchu obrotowego dzięki przekładni zębatej

Przekładnie zębate stosowane w różnego rodzaju maszynach mogą również przenosić ruch obrotowy do innej płaszczyzny. Przekładnie zębate z kołami walcowymi przenoszą energię między obracającymi się walcami, których osie są do siebie równoległe. Jednak zastosowanie kół stożkowych pozwala na zmianę kąta, w jakim mogą być względem siebie położone. W przypadku przekładni używanych w suwnicach najczęściej mamy do czynienia z urządzeniami o kołach walcowych lub stożkowych.

Motoreduktory

Motoreduktory są urządzeniami, które łączą ze sobą przekładnię oraz silnik elektryczny. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość montażu silnika w pobliżu miejsca, w którym znajduje się przekładnia i miejsce odbioru mocy. Korzystanie z motoreduktorów pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca, redukuje hałas i zmniejsza ilość elementów w pracującym układzie, tym samym ograniczając ryzyko awarii.