Zblocza linowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia urządzeń dźwignicowych. To dzięki nim transport wielu ciężkich ładunków jest zdecydowanie łatwiejszy.
Wykorzystywane są do zawieszania ładunków w sposób bezpośredni (rzadziej) lub przy użyciu zawiesia. Zblocza linowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest specyfika działania zbloczy linowych oraz w jakich wariantach występują.
Zblocze linowe to elementy, które pozwalają na bezpieczne i łatwe przenoszenie ciężkich ładunków. Za sprawą zbloczy można połączyć ładunek z cięgnami dźwignicy, dzięki czemu możliwe jest jego podniesienie i przetransportowanie na niewielkie odległości.
Budowa zblocza składa się z krążka linowego, jarzma, ułożyskowanego haka (jednorożnego, dwurożnego), a całość zawieszona jest na linie nośnej. Krążki linowe oraz trawers haka umieszczone są w zwartej obudowie, która spełnia też funkcje obciążnika.
W zależności od konstrukcji oraz rodzaju dźwignicy używane są zblocza linowe górne, tworzące trwałe połączenie z elementami konstrukcyjnymi, oraz zblocza dolne, które poruszają się w płaszczyźnie pionowej wraz z przemieszczanym ładunkiem.
Zblocze linowe działa poprzez obrót krążków linowych, po których przesuwa się zwijane lub rozwijane cięgno (np. lina stalowa). W ten sposób, wraz ze zmianą długości bliny, ładunek może przemieszczać się w górę lub w dół.
W przypadku zbloczy linowych, które docelowo muszą zapewniać duży udźwig, może być zastosowanych wiele krążków linowych. Są to tzw. zblocza linowe wielokrążkowe, których konstrukcja składa się z większej liczby kół linowych. Pod tym względem wyróżniamy zblocza jedno-, dwu- czy nawet sześciokrążkowe. Konstrukcja wielokrążkowa daje możliwość wykorzystania wielu cieńszych lin nośnych, gdyż w sytuacji większej liczby krążków ciężar ładunku rozkłada się na większą powierzchnię styku liny i na większą ilość poszczególnych pasm.
Zblocza linowe mogą być wyposażone w różne rodzaje haków, w tym umożliwiające elektryczne obracanie.